کد روی طلا نشانه چیست؟

نویسنده: هماتیت گلد
1401/01/28 16:41

زمانیکه قصد خرید طلا دارید حتما متوجه برخی کدها روی طلا، جواهر و یا نقره شده اید.این کدها که به اصطلاح "انگ" نامیده می شود هر کدام معنای خاص خود را دارند که می توانند اطلاعاتی مانند نوع فلز به کار رفته ، عیار ، کشور سازنده و برند طراحی و تولید آن را به ما بدهد.

تمام این زیورآلات لازم است کد شناسایی را داشته باشند تا از هرگونه فروش جنس تقلبی از طرف سازنده جلوگیری شود. این کد در واقع تاییدی بر اصالت کالاست. به طور مثال اگر طلای مورد نظر شما فاقد شناسایی باشد ممکن است فلزی با روکش آب طلا را به عنوان طلا به شما فروخته باشند.

در گذشته چون طلاهای ایرانی و خارجی از هم قابل تشخیص نبود به همین دلیل کارگاههای طلاسازی موظف شدند که بر روی هر کدام از محصولات کدی را درج کنند تا بتوان آنها را از همدیگر تشخیص داد.

بنا بر این تصمیم قرار شد که هر شهری حرف اول لاتین خود را بر روی کالایی که می سازد حک کند. حرف T روی طلای ایرانی نشانه ساخت تهران ، حرف E ساخت اصفهان و M ساخت مشهد می باشد.بدین وسیله زمانیکه طلایی خریداری می کنید و مثلا کد T488 روبرو شدید به راحتی متوجه شوید که T نشانه اینست که طلا در تهران تولید شده و عدد 488 هم شماره کارخانه تولیدکننده آن در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری طلا و جواهر است.

کدهای حک شده روی طلا :

1- یکی از کدها، عیار طلاست. همانطور که میدانید عیار ، نشان دهنده میزان خلوص طلای مصرف شده در ساخت زیورآلاتی است که قصد خرید آن را دارید.به طور مثال : طلای 24 عیار یعنی محصول مورد نظر از 99.99 درصد طلای خالص تهیه شده و یا وقتی روی طلا کد 14 حک شده ، یعنی عیار آن 14 است .

حرف انگلیسی K در کنار اعداد در واقع حرف اول کلمه “karat” است. هر چه عیار بیشتر باشد، طلای مورد نظر خالص تر و قیمت آن بالاتر است.

 • طلای 24 عیار  “24K” یک طلای خالص است و از هیچ فلز دیگری در ترکیب آن استفاده نشده است.
 • طلای 18 عیار  “18K” از ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلزات دیگر (اغلب مس) تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۷۵ درصد است.
 • طلای 14 عیار  “14K”   از ۱۴ واحد طلا و ۱۰ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۵۸.۳ درصد است.
 • طلای 12 عیار  “12K” از ۱۲ واحد طلا و ۱۲ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۵۰ درصد است.
 • طلای 10 عیار  “10K” از ۱۰ واحد طلا و ۱۴ واحد فلزات دیگر تشکیل شده است. یعنی خلوص طلای آن ۴۱.۷ درصد است. طلای ۱۰ عیار، کم عیارترین طلایی است که همچنان به عنوان «طلا» شناخته و موردمصرف قرار می‌گیرد.

در کشوری همانند آمریکا، بیشتر طلاها ۱۴ عیار هستند. اما طلای رایج در ایران طلای ۱۸ عیار است. طلای ۱۸ عیار با عدد ۷۵۰ هم نشان داده می‌شود. ۷۵۰ یعنی ۱۸ عیار و در کشورمان ایران، عیار زیر ۷۵۰ غیر قانونی به‌شمار می‌آید.

2- عیار به صورت عدد واحد

یکی دیگر از انواع کد روی طلا ، عدد کامل بدون حرف K انگلیسی است. به‌طور مثال، عدد ۷۵۰ نشان‌دهنده این است که ۷۵ درصد از جواهر موردنظر از طلا تهیه شده است. یعنی یک طلای ۱۸ عیار است.

اغلب طلاهای اروپایی با این کدها ساخته و عرضه می‌شوند.

 • ۷۵۰ یعنی طلای ۱۸ عیار که نشان‌ می‌دهد از ۷۵ درصد طلای خالص در ساخت محصول استفاده شده است.
 • ۵۸۵ یعنی طلای ۱۴ عیار که نشان‌ می‌دهد از ۵۸.۵ درصد طلای خالص در ساخت محصول استفاده شده است.
 • ۴۱۷ یعنی طلای ۱۰ عیار که نشان‌ می‌دهد از ۴۱.۷ درصد طلای خالص در ساخت محصول استفاده شده است.

باید بدانید که کد روی طلا، پلاتین و نقره با هم فرق دارند:

 • کد مصنوعات طلا شامل این اعداد است: ۳۷۵, ۵۰۰, ۵۸۳, ۵۸۵, ۷۵۰, ۹۱۶, ۹۵۸, ۹۹۹
 • کد مصنوعات نقره شامل این اعداد است: ۸۰۰, ۸۳۰, ۸۷۵, ۹۲۵, ۹۶۰, ۹۹۹
 • کد مصنوعات پلاتین شامل این اعداد است: ۸۵۰, ۹۰۰, ۹۵۰, ۹۹۹

3- حروف اختصاری

در برخی مواقع، عدد دیگری هم در کنار عیار یا خلوص طلا درج می شود که اطلاعات بیشتری در مورد طریقه ساخت طلا به مشتری می‌دهد. به‌طور مثال، حرف اختصاری GP یا  HGP نشان‌دهنده این است که این محصول موردنظر از جنس طلا نیست و فقط «روکش طلا» دارد. حرف G به معنی GOLD (طلا) است و حرف P به معنی Plate یا PLATED (روکش) است.

4- کد رنگی روی طلا 

 گاهی علاوه بر اعداد، حروفی هم روی طلا حک می‌شود که نشان‌دهنده ‌رنگ آن است:

 •  W یعنی طلای سفید
 •  Y یعنی طلای زرد
 •  P یعنی طلای صورتی

به طور مثال، طلایی که کد PT18K را دارد یعنی طلای ۱۸ عیار صورتی ساخت تهران است. یا مثلا WM21K یعنی طلای ۲۱  عیار سفیدرنگ ساخت مشهد است.

اگر طلای موردنظر کد نداشت، چه کار باید کرد؟

دلایل زیادی برای عدم درج کد بر روی طلا هست. ممکن است طلا از ابتدا کد نشده یا کد آن در اثر زمان از بین رفته باشد.حتی ممکن است به این خاطر باشد که کالا واقعا طلا نیست.

برای اینکه سرتان کلاه نرود، حتما عیار طلای موردنظرتان را بسنجید. بهترین روش برای این منظور، استفاده از اسید نیتریک است. البته، عیارهای پایین‌تر از ۱۴ را توسط اسید نیتریک خالص با غلظت‌های مختلف و عیارهای بالاتر از ۱۴ را توسط تیزاب سلطانی یا مخلوط اسید نیتریک و نمک طعام می‌سنجند. از سنگ کوارتز یا سنگ محک هم برای تعیین عیار مصنوعات طلا استفاده می‌شود. بهتر است این کار را متخصص انجام دهد.

بسیاری از جواهرسازها از تست اسید نیتریک برای تعیین عیار محصولات استفاده می‌کنند. البته اگر از خریداران پرطرفدار طلا هستید، توصیه می‌کنیم کیت‌های تست عیار طلا را از فروشگاه‌های جواهرسازی خریداری کنید.

اما فارغ از کد طلا که در بیشتر مواقع، تعیین‌کننده اصل یا بدل بودن طلاست، شما باید هنگام خرید طلا فاکتور هم دریافت کنید. چرا؟ چون فاکتور هر قطعه طلا، در واقع سند خرید شماست. به این صورت که بدون در دست داشتن فاکتور معتبر نمی‌توانید تخلفی را ثابت و ثبت کنید. دلیلش هم این است که اتحادیه صنف طلافروشان و دیگر نهادهای مربوطه بدون داشتن فاکتور معتبر به شکایات شما رسیدگی نمی‌کنند.

از آنجا که دریافت فاکتور طلا بسیار اهمیت دارد، این اطمینان‌خاطر را به شما می‌دهیم که فروشگاه آنلاین هماتیت گلد به مشتری‌های خود فاکتور فروش ارائه می‌کند. تمامی طلاهای این گالری نیز دارای کد شناسایی هستند. فاکتور طلا به طور کلی شامل قیمت خام طلا، اجرت، متعلقات، سود و مالیات است.

 

 

کلیدواژه ها :
ارسال نظرات

برای ثبت نظر می بایست وارد شوید


نظرات