قیمت لحظه‌ای طلا : 10562000 ریال
  • به هماتیت گلد خوش آمدید

تماس با پشتیبانی

۰۲۱ ۷۳۲۲۷۸۹۵

هر آنچه که در مورد الماس باید بدانیم

الماس چگونه تشکیل می شود ؟

الماس دانه تبلور کربن است و جزو سنگ های قیمتی به‌شمار می‌آید. زمانی که کربن سخت فشرده و بسیار گرم هستند دانه‌های تبلور کربن تشکیل می‌شوند. دانه‌های تبلور کربن معمولاً در عمق زمین یافت می‌شود. شاید جاهایی که الماس در آن‌ها یافت شده گلوگاه آتشفشان های خاموش باشند. اگر چنین باشد، قله این آتشفشان‌های قدیمی توسط باد و آب ساییده شده‌است.

الماس سخت‌تر از هر چیز دیگری است که می‌شناسیم. از الماس‌های کوچک و ریز برای بریدن یا سوراخ کردن سنگ‌های سخت و فلزها استفاده می‌کنند. و از الماس‌های درشت درجواهرسازی استفاده می کنند. الماس را پیش از آنکه به صورت جواهر درآید تراش می‌دهند و پرداخت می‌کنند. تراش و پرداخت الماس در درخشندگی آن تأثیر فراوان دارد. وزن الماس را با قیراط می‌سنجند.

الماس یکی از آلوتروپهای کربناست که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد الماس ساختارمنشورینیز دارد که این ساختار به صورت شبه پایدار طبیعت به صورت کانی لونسدالنیتی وجود دارد.

 

هر الماس معجزه ای است

هر الماس معجزه ای است از زمان، مکان و شانس

تا اواسط قرن بیستم هیچ استاندارد جهانی که همه ی کشورها آن را قبول داشته باشند و بتوان الماس را بر طبق آن قضاوت کرد وجود نداشت. GIA اولین استاندارد برای درجه بندی الماس را به وجود آورد که هم اکنون نیز در سرتاسر جهان برای توصیف یک الماس از آن استفاده می شود. امروزه خریداران و فروشندگان الماس با هر زبانی که داشته باشند می توانند با یک زبان واحد که همان زبان الماس است و 4C’s نامیده می شود با یکدیگر صحبت کنند. 4C’s چهار خصوصیت را برای الماس مشخص می کند که عبارتند از Color (رنگ)، Clarity (پاکی)، Cut (برش) و Carat (وزن).

به وجود آمدن 4C’s در الماس دو نتیجه ی بسیار مهم را پدید آورد: کیفیت الماس می تواند توسط یک زبان جهانی بیان شود و خریداران الماس هم اکنون می دانند که هنگام خرید به کدام فاکتورها در الماس باید توجه کنند.

Color (درجه بندی رنگ در الماس)

الماسی که از نظر ترکیب شیمیایی و ساختمان کریستالی کامل است، در واقع هیچ رنگی ندارد، مانند یک قطره آب خالص- و در نتیجه ارزش بیشتری خواهد داشت. سیستم درجه بندی رنگی D-Z در GIA مقدار بیرنگ بودن سنگ را در مقایسه با Masterstone (سنگ های مقایسه ای) و در زیر نور کنترل شده درجه بندی می کند.

سیستم درجه بندی رنگ D-Z در GIA ،پذیرفته شده ترین سیستم درجه بندی رنگ الماس در دنیا است. این مقیاس با حرف D که به معنی کاملاً بی رنگ بودن الماس است شروع شده و تا به Z (زرد روشن) می رسد که در طول این مسیر، مرحله به مرحله بر میزان زردی موجود در الماس افزوده می شود . بسیاری از این تفاوت رنگها ناچیزتر از آن هستند که با چشم غیر مصلح دیده شوند. اما با این حال همین تفاوت های کوچک، تأثیر بسیاری بر ارزش الماس می گذارد.

Clarity (درجه بندی پاکی الماس)

منظور از پاکی در الماس در حقیقت، به وهرگونه ناخالصی درونی (Inclusions) یا سطحی (Blemishes) اشاره دارد.

الماس طبیعی در نتیجه ی قرار گرفتن اتم های کربن در معرض حرارت و فشار زیاد در داخل زمین به وجود می آید. در این روند الماس می تواند ناخالصی های درونی (Inclusions) پیدا کند و یا اینکه بعدها دچار ناخالصی های سطحی (Blemishes) بشود. ارزیابی درجه ی پاکی الماس شامل تعیین تعداد، اندازه، رنگ، نوع و محل قرارگیری ناخالصی ها است و اینکه آنها چه مقدار روی ظاهر الماس تأثیر می گذارند. هرچه الماس ها دارای ناخالصی های کمتری باشند، کمیاب تر و درنتیجه ارزشمند تر خواهند بود.مقیاس درجه بندی پاکی الماس در 11 درجه ی مختلف قرار می گیرند.

Cut (درجه بندی برش الماس)

شهرت الماس ها به وجود براقی و دیسپرژن و سینتیلیشن بوده که رابطه مستقیم با برش استاندارد الماس دارد. ما معمولاً درباره ی برش الماس اینگونه فکر می کنیم که نوع برش آنها (گرد، اشکی یا …) برای زیبایی شکل آنها است اما امروزه وقتی در مورد برش الماس صحبت می کنیم منظورمان این است که صفحات سنگ با چه کیفیتی برش خورده اند و چگونه در مقابل تابش نور عکس العمل نشان می دهند.
ظرافت هنرمندانه و مهارت در برش نیاز است تا یک الماس را از لحاظ تناسب (Proportion)، تقارن (Symmetry) و صیقل (Polish) به گونه ای کامل برش دهیم تا براقی زیبایی که فقط یک الماس می تواند از خود منعکس کند را به خوبی نشان دهیم.

 

مشخص کردن درجه بندی برش استاندارد الماس

 برای مشخص کردن درجه بندی برش استاندارد الماس، می توان به  3فاکتور زیر اشاره کرد:

براقی(Brilliancy): میزان نور سفیدی که از سطح و درون یک سنگ منعکس میشود.
دیسپرژن(Dispersion): تجزیه ی نور سفید به تمامی طیف های رنگین کمان.
روشن و خاموش شدن صفحات(Scientilation): میزان درخششی که الماس ایجاد می کند و الگوی منطقه های تاریک و روشن در سنگ که توسط انعکاس نور در الماس به وجود می آید.

آخرین مقالات

اینترنت می تواند منبع خوبی برای خریداران طلا باشد که قصد دارند گزینه های خرید خود را گسترش دهند و همچنین راهی عالی برای صرفه جویی در هزینه است. فروشگاه آنلاین هماتیت گلد نه تنها مقایسه قیمت را آسان می.....

طلای دست دوم، طلایی است که قبلا استفاده شده، اما ظاهر مناسب و تمیزی دارد! معمولا طلای دست دوم اجرت کمتری نسبت به طلای نو دارد و در بعضی موارد هم بدون اجرت فروخته می‌شود! در این مقاله به صورت مفصل در م.....

جدیدترین مدل های گردنبند طلای ظریف و ارزان 2021 را اینجا ببینید! امسال دوباره زنجیرها و گردنی‌های ظریف مد شده‌اند؛ گردنبندهایی که به نسبت، قیمت مناسب‌تری دارند و شامل طرح‌ها و مدل های متنوعی می‌شوند......

عدم تاثیر نوسان قیمت طلا

اقساط بلند مدت

اصل بودن طلا

ارسال به سراسر کشور

فاکتور معتبر

عدم نگهداری طلا تا پایان اقساط