خرید طلا دست دوم: سرمایه گذاری با پول کم

نویسنده: هماتیت گلد
1403/01/16 10:28

خرید طلا دست دوم: سرمایه گذاری با پول کم

بازار جهانی طلا به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرترین بازارهای مالی همواره تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. به طور کلی، جنبه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، جغرافیایی و منطقه ای حاکم بر جوامع موجب نوسان در این بازار می گردد. نرخ تورم، ارز، نقدینگی، عرضه و تقاضا و سطح رشد اقتصادی از مهم ترین مولفه های تاثیرگذار در قیمت طلا به شمار می آیند. یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری در چنین شرایطی، ورود امن به بازار طلا و جواهر با حداقل سرمایه است. تفاوتی ندارد که یک خانم خانه دار بدون درآمدِ مستقل قصد پس انداز به این روش را داشته باشد یا یک خانم شاغل با شغلی پردرآمد! حتی شاید تاجری موفق تمایل به سرمایه گذاری در این عرصه را داشته باشد یا جوانی تازه فارغ التحصیل و با درآمد اندک اما آینده نگر و با فکری اقتصادی! در هر صورت، خرید طلا دست دوم یک انتخاب مناسب و حساب شده برای سرمایه گذاری به شمار می آید.

انتخاب سبک و طرح های مختلف طلای کم اجرت

 

طلا دست دوم چیست؟

طلا دست دوم (طلای کم اجرت) به طلایی گفت می شود که فروشنده درصد کمی از خریدار اجرت ساخت و کارمزد را دریافت می کند. عمده ترین دلیل خریداری طلای دست دوم، پس انداز و سرمایه گذاری است. خریداران کمتر طلای کم اجرت را برای استفاده شخصی به کار می برند.

خرید طلا دست دوم به دلیل پرداخت درصد پایین اجرت ساخت بسیار اقتصادی، مقرون به صرفه و مورد توجه است. به طور کلی، در هنگام خرید و فروش طلا، درصد پایینی به عنوان کارمزد و یا اجرت ساخت در نظر گرفته می شود. در واقع، اجرت ساخت همان سهم کارگاه طلاسازی و دستمزد سازنده طلا است که در هنگام خرید بر قیمت طلا اضافه می شود. اجرت ساخت مبلغی است که توسط خریدار بابت تبدیل طلای خام به زیورآلات درخشنده و براق پرداخت می گردد. درصد اجرت ساخت ثابت نیست و عوامل متعددی بر آن تاثیرگذار هستند. از مهم ترین موارد تعیین کننده بر میزان مبلغ کارمزد می توان به زمان ساخت، نوع طراحی، ظرافت و پیچیدگی طرح و عیار طلا اشاره کرد.