انواع طلا بر اساس عیار و رنگ

نویسنده: هماتیت گلد
1403/01/16 12:57

انواع طلا بر اساس عیار و رنگ

طلا یکی از گران ‌ترین و ارزشمندترین فلزات است که از دوران گذشته تا به امروز جایگاه ویژه ‌ای در فرهنگ مردم و اقتصاد جهانی داشته است. این فلز قیمتی و زیبا به دلیل خواص منحصر به فرد و استحکام بالا، به عنوان یکی از محبوب ترین انواع سرمایه‌ گذاری ها نیز شناخته می ‌شود. شاید در نگاه اول، انتخاب طلا ساده به نظر برسد و دغدغه اصلی خریداران مدل و اجرت ساخت باشد؛ اما در واقع، تصمیم گیری در انتخاب طلا چالش های مخصوص به خود را دارد.

یک نمونه طرح ساده زنجیر و پلاک ساخته شده با طلای زرد و سفید

 

یکی از مهم ترین معیارها در خرید طلا که از عوامل موثر بر قیمت طلا نیز به شمار می آید، انتخاب عیار و رنگ طلا است. بسیاری از مردم تصور می کنند که طلا دارای دو رنگ زرد و سفید است و در هنگام خرید باید یکی از این دو رنگ را انتخاب نمایند. بر خلاف تصور عموم، مصنوعات طلا دارای رنگ های مختلفی هستند و خریداران می توانند با توجه به سلیقه و استایل خود از رنگ های دیگری از طلا داشته باشند. همچنین ممکن است بسیاری از خریداران تا کنون فقط در مورد عیار 18 و 24 طلا شنیده باشند، اما عیارهای مختلفی از طلا هم وجود دارد. بنابراین کسانی که قصد خرید طلا دارند می توانند با توجه به میزان بودجه در نظر گرفته شده از میان عیارهای مختلف، عیار دلخواه خود را انتخاب نمایند.

عیار طلا چیست؟

همه ما در هنگام خرید طلا نام عیار را شنیده ایم و عدد عیار را در فاکتور خرید خود دیده ایم. عیار طلا چیست و چه کاربردی دارد؟ عیار یکی از اصلی ترین اصطلاحات رایج در زمینه طلا است. عیار (Karat) که به آن قیراط هم گفته می شود، نمایانگر میزان خلوص طلا است و با عدد نشان داده می شود. عدد عیار هر چه بالاتر باشد، نشان دهنده آن است که طلا خالص تر است. بر روی هر قطعه طلا، در کنار عدد عیار، نماد آن با حرف K حک شده است. برای مثال، 18k بر روی قطعه طلا نشان دهنده عیار 18 است.

یکی از پرسش های پرتکرار در مورد عیار این است که چرا انواع طلا عیارهای مختلفی دارد؟ در پاسخ باید گفت طلا فلزی بسیار نرم، چکش خوار و انعطاف پذیر است و به همین دلیل نمی توان آن را به صورت خالص شکل داد. بنابراین آن را با فلزات دیگر ترکیب می کنند و در ساخت مصنوعات تزئینی و زیورآلات به کار می برند؛ به همین دلیل طلا دارای عیارهای متفاوت است.